FOTOVOLTAICKÁ dotace na ohřev vody pro SENIORY až 100%!
DOTACI můžete čerpat formou zálohy předem!

Hlučnost tepelných čerpadel – jaká jsou nejtišší?

20.6. 2023ABISUN tým0

Jak hlučné je tepelné čerpadlo a kam ho umístit? To jsou důležité otázky, které je nutné před nákupem zařízení znát. Je možné zjistit hlučnost čerpadel ještě před jeho nákupem a následnou instalací a jaké zařízení zvolit? 

Tepelná čerpadla jsou jedním z nejekologičtějších a nejefektivnějších druhů vytápění a navíc mohou sloužit i k chlazení či na ohřev vody. V široké nabídce zařízení není jednoduché se vyznat, špatnou volbou navíc můžete naštvat i sousedy. Může se totiž stát, že bude čerpadlo příliš hlučné. Jak se tomuto scénáři vyhnout se dozvíte níže v článku.

Jak tepelné čerpadlo funguje?

Tepelná čerpadla jsou unikátní zařízení, která mají maximální životnost a vyžadují minimum údržby. Jejich kouzlo spočívá v tom, že umí přenést teplo ze studenějšího místa do teplejšího

Například v obytném domě je tak možné vytápět či ochlazovat a zároveň ohřívat vodu. V jádru každého zařízení nalezneme kompresor s motorem o výkonu několika kW. U systému vzduch-voda pak i ventilátor, kterým je dopravován vzduch na výparník. Hlukové parametry čerpadel se liší podle jejich ceny a výkonu. 
Jelikož je systém nezávislý na činnosti člověka, odpadají starosti typu přikládání tuhých paliv do kotle, pravidelné nastavování teploty či čištění filtrů.

Čerpadlo, které neruší

Pokud jste se rozhodli pořídit tepelné čerpadlo, můžete si být jistí, že vám jeho provoz ušetří mnoho peněz. Zároveň jste ale už určitě slyšeli, že jistá nevýhoda těchto zařízení je, že mohou být hlučná. V případě těch levnějších, méně kvalitních čerpadel, tomu tak skutečně je. Jejich hlučnost se obvykle pohybuje v rozmezí od 75 do 55 decibelů. Pokud nad takovým zařízením uvažujete, doporučujeme předem kontaktovat stavební úřad. Tam budoucí instalaci tepelného čerpadla ohlásíte a on se k ní vyjádří. Vyhnete se tak následnému možnému odstranění zařízení. 

Zároveň si můžete hlukové parametry (při kterých se bere v potaz i vzdálenost od domu) porovnat s platným nařízením vlády o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací, které vešlo v platnost 1. ledna 2023.
Pokud přemýšlíte nad hlučněším tepelným čerpadlem, nezapomeňte, že případná instalace protihlukových krytů je montována na úkor účinnosti a především výkonu tepelného čerpadla, které je nuceno pracovat v náročnějších podmínkách. Takováto úprava navíc zvyšuje celkové pořizovací náklady a prodlužuje návratnost investice. Pokud si nevíte rady, jaké tepelné čerpadlo vybrat, rádi vám v Abisunu poradíme.

Jak hlučné je tepelné čerpadlo

Hlučnost tepelných čerpadel se pohybuje většinou od 35 do 69 decibelů. Chcete-li si být 100% jistí, že bude vaše budoucí čerpadlo hlukově nezávadné a nebudete o něm téměř vědět, zvolte to nejtišší na trhu, které v Abisunu nabízíme (33 dBA, vzdálenost 3 m u PRO N). Jeho hlučnost je dokonce nižší, než myčky nádobí. Neváhejte se na nás obrátit.

Umístění, které nikoho neruší

Obecně hlučnější jsou čerpadla vzduch/voda, která intenzivně pracují hlavně v období, kdy venku mrzne. Proto se doporučuje umisťovat je mimo obytné prostory. 

Umístění uvnitř

Pokud přece jen čerpadlo umístíte do domu, pro jistotu se vyhněte místnostem vedle ložnic. Nedoporučujeme ani obkládat prostory, ve kterých se čerpadlo bude nacházet, dlaždičkami. Zvyšují ozvěnu a hluk.

Umístění venku

Pokud to jde, umístění čerpadla vyberte tak, aby nebylo poblíž oken nebo vstupu do domu. Zároveň je obecně vyšší hlučnost, když tepelné čerpadlo ukotvíte ke stěnám domu. Hluk se od nich odráží. Vyvarujte se také umístění na střechu. Může dojít k přenosu vibrací do konstrukce domu.

Maximální ušetření propojením fotovoltaiky

Hybridní soustava fotovoltaické elektrárny společně s tepelným čerpadlem, je ideální volbou, pokud chcete ušetřit maximum peněz. Touto kombinací máte navíc nárok na vyšší dotace, kterou za vás rádi vyřešíme. Od nás pak máte navíc i jistotu doživotního servisu. 

Při montáži spolupracujeme s českou společností Acond a.s., která se specializuje na vývoj a výrobu tepelných čerpadel vzduch-voda a je pro nás partnerem, díky kterému můžeme zákazníkům poskytnout tu nejlepší a nejkvalitnější péči. A pokud neradi čekáte, máme pro vás další dobrou zprávu. 

Se společností Acond a.s. úzce spolupracujeme a již zmíněné nejtišší tepelné čerpadlo na trhu jsme schopni doručit do několika dnů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů