Snižujeme ceny u všech našich řad FVE – příkladem FVE 10 kWp za 289 tisíc, po odečtení dotace!
Obnovitelné zdroje jsou čím dál víc populární. Šetří nejen přírodu, ale i peněženku. Ceny energií rostou a zvláště pro ty, kteří mají velký odběr energie, může být taková domácí větrná elektrárna značným pomocníkem při ušetření financí a energetické soběstačnosti. Kdy se vlastní větrný zdroj v domácnosti vyplatí a kam ho umístit?
Hlavní výhodou domácí elektrárny je využití větru, který se řadí mezi obnovitelné zdroje energie. Výroba elektřiny je tak šetrná k životnímu prostředí a neprodukuje žádný oxid uhličitý (CO2), který se řadí mezi největší znečišťovatele planety. Narozdíl od fotovoltaických elektráren pracují větrné elektrárny i v noci a za jakéhokoliv počasí, při kterém fouká.
A bát se nemusíte ani hlučnosti. Většina moderních domácích větrných elektráren je sice mírně slyšet, hlukem ale neobtěžuje. Aby instalace dosahovala svého maximálního výkonu, stačí rychlost větru o rychlosti cca 3 až 4 metrů za sekundu.
Zatímco fotovoltaika zažívá v Česku boom, na domácí větrné elektrárny narazíte jen zřídka. Ne každý pro ně má vhodné podmínky. Při výběru větrné elektrárny pro váš dům je nutné brát ohled především na povětrnostní podmínky. Nemá příliš smysl instalovat tyto elektrárny někam, kde vůbec nefouká. Nejvíce užitečné jsou na vrcholcích či planinách – například v Krušných horách, či Českomoravské vrchovině.
Funkčnost domácích větrných elektráren oceníte především v zimním období, kdy spotřeba energie stoupá a fotovoltaické elektrárny nemají dostatek slunečních paprsků. Abisun navíc nabízí možnost tyto dvě elektrárny spojit a maximálně tak optimalizovat výrobu.
Tip: Nejste si jisti, jaké povětrnostní podmínky panují u vás? Podívejte se na interaktivní mapu vytvořenou Ústavem fyziky atmosféry Akademie věd České republiky. Ale pozor, je třeba brát v potaz i výšku budov v okolí či to, jestli bydlíte v údolí. Rádi vám se vším poradíme u nás v Abisunu. Vytvoříme vám nabídku na míru.
Pro domácí využití jsou určeny především malé elektrárny s výkonem do 2,5 kW a průměrem rotoru do tří metrů. Na tuto ekologicky šetrnou výrobu energie už tak nejsou nutná lány polí. Postačí větší zahrada. Obecně však platí pravidlo: čím otevřenější prostor, tím vyšší výkon.
Vložené peníze do pořízení větrné elektrárny nejsou v řádek stovek, ale desítek tisíc korun. Proto je dobré vědět, kdy se investice vrátí. Jak už jsme zmínili, víc než kdy jindy závisí návratnost počáteční investice na konkrétních případech: kde se bude domácí větrná elektrárna nacházet, jak velká bude, hodnotě energie, kterou díky vlastní elektrárně ušetříte a především dostatečným povětrnostním podmínkám.
U elektráren s pořizovací cenou v řádu nižších desítek tisíc korun je obvyklá návratnost investice v horizontu 2–3 let. Finální částka se odvíjí hlavně od průměru rotoru. Zároveň i od celkového výkonu elektrárny. Doporučujeme se před zakoupením poradit s odborníky.
Energii domácí větrné elektrárny vytváří pomocí mechanického principu, tím se také liší od solárních. Pomocí větru je roztáčen rotor, který přes převodovku pohání generátor. Ten pak vyrábí čistou elektrickou energii. S rostoucí výškou elektrárny se směr větru ustaluje a jeho rychlost se logaritmicky zvyšuje.
Rádi byste si pořídili samostatnou domácí větrnou elektrárnu či v kombinaci s fotovoltaikou, ale počáteční investice je pro vás moc vysoká? Nechte si část nákladů zaplatit dotacemi. Rádi vám s tím pomůžeme. Připravíme potřebnou dokumentaci, zpracujeme projekt a finální žádost podáme za vás. Našimi klienty jsou od roku 2019 domácnosti, podnikatelé, firmy, obce a města, ale i bytové domy a SVJ. Neváhejte se na nás obrátit.